У цьому році відзначається 40-а річниця створення Української Громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод. З цієї нагоди в Хрестителівському НВК 10 листопада 2016 року було проведено інформаційно-просвітницький захід.
Під керівництвом вчителя історії Гаркавенко Т.С. учні 9-11 класів освоїли багато матеріалу стосовно Української громадської групи. Юні історики з 11 класу Клименко Т., Баранник Н. та Передрій Я. розповіли про засновників та найяскравіших представників дисидентського руху. А вчитель історії розповіла про передумови та основні засади Гельсінських угод.
9 листопада 2016 року відзначається 40-річчя заснування Української Громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод (Української гельсінської групи). Це була перша легальна правозахисна організація в Українській РСР, яка відіграла одну з ключових ролей у національно-визвольній боротьбі Українського народу, розпочала ненасильницький, легальний і правовий шлях у здобутті Україною незалежності, становленні демократії, поваги до прав людини.
На вшанування цієї події, засвідчення значення для розвитку демократичної правової держави і громадянського суспільства, з метою гідного відзначення 40-ї річниці створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод, сприяння розвитку правозахисної громадської діяльності в Україні 4 квітня 2016 року Президент України видав Указ № 126 “Про відзначення 40-ї річниці створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод”.
У 1975 р. уряди держав Європи, Північної Америки й СРСР, підписали Гельсінські угоди, що повинні були закріпити нові відносини у Європі та забезпечити виконання у кожній з них принципів демократії та прав людини. У листопада 1976 р. українські дисиденти-правозахисники об’єдналися в Українську групу сприяння виконанню Гельсінських угод в Україні. Саме вона стала найбільшою правозахисною організацією в республіці, а в 1988 р. на її основі була утворені Українська Гельсінська спілка. Гельсінським актом було остаточно закріплено кордони, які склалися в Європі внаслідок Другої світової війни.
ЗДВР В.М. Галенко
|